Alumniportal Deutschland – portal społecznościowy dla miłośników języka niemieckiego

 

 

Alumniportal  Deutschland jest portalem społecznościowym stworzonym przez rząd niemiecki. Organizacjami partnerskimi odpowiedzialnymi za współtworzenie projektu są Instytut Goethego, Fundacja im. Alexandra von Humboldta, Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej (GIZ). Główną grupę docelową portalu stanowią tzn. Deutschland-Alumni, czyli osoby z całego świata, które studiowały, prowadziły badania naukowe lub pracowały w Niemczech. Do tej grupy zaliczają się także osoby, które uczą się języka niemieckiego lub są w inny sposób związane z Niemcami. Portal jest popularny także wśród osób zaczynających dopiero przygodę z językiem niemieckim, ponieważ dostępny jest również w angielskiej wersji językowej i zawiera sporo ofert nauki języka. Społeczność internetowa przekroczyła już 120.000 użytkowników pochodzących z ponad 180 krajów. 

 

 

Zarejestrowane osoby mogą za pośrednictwem portalu nawiązywać kontakty nie tylko z innymi użytkownikami z całego świata, lecz także z przedsiębiorstwami i organizacjami, które stanowią drugą grupę docelową portalu. Alumniportal tworzy swego rodzaju łącznik między przedsiębiorstwami chcącymi skorzystać z doświadczeń i umiejętności Deutschland-Alumni a potencjalnymi pracownikami. Na portalu znaleźć można oferty pracy z całego świata, od pracy wakacyjnej w restauracji aż po pracę naukową na uczelni. 


Dla polskich użytkowników stworzono grupę o nazwie Alumni Polen / Polska, która umożliwia dyskusję na forum w języku polskim i niemieckim, zawiera informuje o nadchodzących spotkaniach, konferencjach i seminariach poświęconych tematyce polsko-niemieckiej oraz możliwościach stypendialnych w Niemczech. Cyklicznie organizowane tam konkursy z atrakcyjnymi nagrodami mają na celu popularyzację języka i kultury niemieckiej w Polsce. W najnowszym konkursie pt. Deutschland-Quiz 2016 wygrać można roczne prenumeraty czasopisma niemieckojęzycznego Deutsch Aktuell. 

 

Aktualny quiz

 

Dużym zainteresowaniem cieszą się webinaria, czyli seminaria internetowe, organizowane bezpłatnie dla użytkowników portalu. Zaproszeni goście wyjaśniają na żywo w przystępny sposób zagadnienia z równych dziedzin. Uczestnicy takiego spotkania mogą zadawać pytania referentowi oraz wejść w dyskusję z innymi osobami. Większość sesji webinariowych jest nagrywana, a nagrania dostępne są w grupach tematycznych.

 

W zakładce Magazin, najważniejszej części redakcyjnej portalu, znaleźć można m.in. informacje o stypendiach w Niemczech, teksty o kulturze niemieckiej oraz interaktywne ćwiczenia językowe (ćwiczenia leksykalne, kursy językowe online, testy poziomujące). Użytkownicy otrzymują cotygodniowy newsletter zawierający porady ekspertów, informacje na temat Niemiec oraz zaproszenia na wybrane wydarzenia. Osoby zainteresowane językiem niemieckim zamówić mogą dodatkowo codzienny newsletter o nazwie Verstehen Sie Deutsch?, który w formie quizu sprawdza znajomość niemieckich słówek i zwrotów. 

 

Zarejestruj się bezpłatnie i zostań członkiem pierwszego tego rodzaju portalu społecznościowego! Masz pytania? Napisz!

 

Karol Gliszczyński 
Multiplikator Alumniportal Deutschland w Polsce
k.gliszczynski@alumniportal-deutschland.org
www.alumniportal-deutschland.org

  

 


O autorach

Opublikowano: 29.03.2016

Bartosz Narożny
Redaktor naczelny


Alkoholverbot an öffentlichen Plätzen

Goethe-Zertifikat B2 - Sprechen: Alkoholverbot an öffentlichen Plätzen

Czytaj więcej

Goethe-Zertifikat B2: Egzamin ustny

Część ustna egzaminu Goethe-Zertifikat B2 składa się z dwóch części i trwa około 15 minut.

Czytaj więcej

Oferta - Klienci indywidualni

Każde z naszych starannie przygotowanych szkoleń językowych charakteryzuje indywidualne i kompleksowe podejście do kursantów, z którymi współpracujemy.

Czytaj więcej