Lexikalischer Kalender – 31.03.2016

Trzy nowe zwroty wraz z przykładowymi zdaniami i nagraniami rodzimych użytkowników języka niemieckiego.

 

benedeien (er benedeit – benedeite – hat gebenedeit) – błogosławić, wychwalać (przestarzałe)

DUDEN: segnen, lobpreisen

Gegrüßet seist du, Maria, voll der Gnade, der Herr sei mit Dir. Du bist gebenedeit unter den Frauen und gebenedeit ist die Frucht deines Leibes, Jesus.

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.

 

 

verkehrt herum – 1. tyłem naprzód, tyłem do przodu, przodem na tył, odwrotnie (np. coś założyć na siebie tyłem do przodu); 2. na lewą stronę (= widać szwy); 3. odwrotnie (= do góry nogami, np. trzymać książkę)

Sie zog den Pullover verkehrt herum an – so dass der vordere Einschnitt auf ihrem Rücken zu sehen war. Als ich sie aber fünf Minuten später wieder im Flur sah, war der Pullover schon richtig herum angezogen.

Ubrała sweter tyłem naprzód – tak, że przednie wycięcie było widoczne na plecach. Kiedy ją jednak pięć minut później znowu zobaczyłem na korytarzu, to sweter był już założony dobrze.

 

 

liken (er likt – likte – hat gelikt) – lajkować, zalajkować (Facebook itp.)

DUDEN: [in einem sozialen Netzwerk] im Internet eine Schaltfläche anklicken, um eine positive Bewertung abzugeben

Das Foto der Siegerin des Wet-T-Shirt-Contests wurde über zwei Millionen Mal gelikt.

Zdjęcie zwyciężczyni konkursu „Miss Mokrego Podkoszulka” dostało ponad dwa miliony lajków.

 

 

Źródło: Marcin Perliński, Lexikalischer Kalender DE-PL – zweites Jahr. Wersja wzbogacona przez redakcję Germanin.pl o niemieckojęzyczne synonimy i objaśnienia haseł według słownika Duden Online-Wörterbuch. Prezentowane treści nie odpowiadają przekonaniom członków redakcji Germanin.pl.

 


O autorach

Opublikowano: 31.03.2016
Artykuły w tej kategorii

Funktionsverbgefüge – Wyrażenia rzeczownikowo-czasownikowe

W języku niemieckim istnieje spora ilość wyrażeń składających się z rzeczownika i czasownika (często również przyimka i rodzajnika). Takie wyrażenie rzeczownikowo-czasownikowe określamy nazwą "Funktionsverbgefüge".

Czytaj więcej

Deutsch Aktuell – magazyn dla fanów języka niemieckiego

Deutsch Aktuell – jedyne na polskim rynku czasopismo stworzone z myślą o osobach uczących się języka niemieckiego.

Czytaj więcej

Nauka języków to inwestycja. Zacznij w wakacje!

Chociaż sierpień to miesiąc, który kojarzy się na ogół z odpoczywaniem, a nie z pracą, to nie ma lepszego czasu w roku niż wakacje, by rozpocząć naukę języka obcego. Nauczyciele wskazują powody, dla których warto zacząć to robić właśnie w tym okresie.

Czytaj więcej